Resume — co to jest? Jak je napisać? Czym różni się resume od CV? (2023)

Aplikujesz do pracy w USA lub Kanadzie? Pracodawca będzie od Ciebie wymagać resume. Jeżeli myślisz o tym, że wystarczy przetłumaczyć swoje polskie CV, to jesteś w dużym błędzie. Te dwie formy życiorysu zawodowego znacząco się różnią. Chcesz wiedzieć jak przygotować życiorys dla np. amerykańskiego pracodawcy? Czytaj dalej!

Spis treści

 • Resume a CV
 • Kiedy stosujemy resume?
 • Budowa resume
  • Dane osobowe — czyli personal data
  • Cel zawodowy — czyli resume objective lub profile
  • Doświadczenie — czyli work experience
  • Wykształcenie — czyli education
  • Umiejętności — czyli skills
 • Resume — co z pozostałymi sekcjami?
 • Jak przygotować resume? Dobre praktyki
 • Resume — FAQ
 • Podsumowanie

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do przygotowywania CV. W Polsce robimy to na różnych etapach kariery zawodowej lub naukowej.

Jednak w przypadku przygotowywania resume trzeba zerwać z pewnymi przyzwyczajeniami związanymi z przygotowywaniem Curriculum Vitae.

Amerykański rekruter, który otrzymałby CV w języku angielskim, miałby spory problem z wyłapaniem informacji, których poszukuje u kandydatów. W związku z tym Twoja aplikacja mogłaby być po prostu odrzucona.

Dlaczego? Zaraz Ci to wytłumaczę! 😄

Przeczytaj ten artykuł, jeżeli chcesz dowiedzieć się:

 • o co chodzi z tym całym resume;
 • dlaczego przesłanie CV do amerykańskiego pracodawcy to zły pomysł;
 • jak napisać atrakcyjne resume.

Resume a CV

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest resume. To po prostu forma życiorysu zawodowego, która jest zwięzła, czytelna i oparta wyłącznie na konkretach.

W prostych słowach — to amerykańska wersja CV.

Resume — co to jest? Jak je napisać? Czym różni się resume od CV? (2)

Jednak to duże uproszczenie. Pomiędzy tymi dwoma spojrzeniami na życiorys kandydata istnieje sporo różnic.

Głównej różnicy można dopatrywać już w samym nazewnictwie:

(Video) 10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O RESUME DO USA (jak napisać CV)

 • CV (Curriculum Vitae) czyli z łaciny przebieg życia.
  Nazwa wskazuje na to, że istotne jest przedstawienie całego procesu dotychczasowego doświadczenia, czyli przekazanie jak najwięcej istotnych informacji, które mogłoby przesądzić o zatrudnieniu kandydata na danym stanowisku pracy;
 • Resume po francusku znaczy to mniej więcej tyle co skrót lub streszczenie.
  Wskazuje to na fakt, że chodzi o jak najbardziej skondensowaną wiedzę dotyczącą Twojej kandydatury.

Już z tego prostego porównania można wywnioskować, że w resume chodzi o krótkie podsumowanie Twojej kariery. Akcent nie jest tutaj postawiony na pełny, pogłębiony profil kandydata, a na zwarte streszczenie pokazujące najważniejsze informacje na temat Twojej kandydatury.

Zauważ, że:

 • resume jest znacznie krótsze niż CV — pożądana długość to zaledwie jedna strona A4;
 • ma mniej sekcji niż klasyczne CV — nie piszesz tutaj np. o zainteresowaniach, ani nie dodajesz swojego zdjęcia;
 • nie skupiasz się w nim na przedstawieniu pełnego życiorysu — dzielisz się tylko informacjami, które będą potrzebne podczas tej konkretnej rekrutacji.

Kiedy stosujemy resume?

Zamierzasz aplikować do pracy w Polsce lub w jednym z krajów europejskich? W takim wypadku resume nie będzie Ci potrzebne. Przesyłanym przez Ciebie dokumentem aplikacyjnym będzie CV. Sama forma takiego życiorysu może się różnić w zależności od kraju — np. w niektórych z nich nie dodaje się zdjęcia do CV, w innych nie pisze się o zainteresowaniach.

Jednak skupmy się na resume.

Kiedy taki dokument będzie Ci potrzebny? Przede wszystkim wtedy, gdy zamierzasz aplikować do pracy w USA lub Kanadzie. Odpowiednim dokumentem aplikacyjnym będzie właśnie resume także w innych krajach, takich jak np. Rosja czy Filipiny.

Myślisz na poważnie o pracy w USA lub Kanadzie? Koniecznie zapoznaj się z moimi poradnikami dotyczącymi realiów pracy właśnie w tych dwóch krajach.

Budowa resume

Podczas procesów rekrutacyjnych funkcjonuje zasada 6 sekund. Wiesz o co w niej chodzi?

Mniej więcej właśnie tyle czasu potrzebuje rekruter, żeby zdecydować, czy Twoja kandydatura jest w ogóle warta uwagi. Wydaje się to bardzo mało? Niestety — takie są realia. Podczas rekrutacji na oblegane stanowiska nadsyłane aplikacje są liczone w setkach.

Nie dziwi więc, że rekruter nie ma czasu na wnikliwe przeglądanie każdego życiorysu. Wystarczy krótki rzut okiem, by zdecydować, czy warto dać kandydatowi szansę lub też położyć dokument na stercie z życiorysami, które się po prostu nie nadają.

Resume — co to jest? Jak je napisać? Czym różni się resume od CV? (3)

Jeżeli Twoje resume nie przyciągnie uwagi podczas tych kilku sekund, to niestety musisz pożegnać się z daną ofertą pracy.

Dlaczego o tym mówię? Na pewno nie po to, żeby Cię przestraszyć. 😄

Chcę po prostu, aby podczas jego tworzenia (ale także CV) przyświecała Ci właśnie ta idea. Musi być atrakcyjnie, estetycznie i… konkretnie!

Jak wygląda budowa poprawnego pod względem formalnym resume? Przede wszystkim — powinno ono zmieścić się na jednej stronie A4. W odróżnieniu od CV, w którym zamieszcza się wszystkie istotne informacje, w resume musisz naprawdę poważnie podejść do selekcji wprowadzanych informacji.

(Video) 10 najczęstszych błędów w CV. Nie popełniaj ich!

Poza tym taki dokument powinien zawierać następujące sekcje:

 • dane osobowe;
 • podsumowanie kandydata/cel zawodowy;
 • doświadczenie zawodowe;
 • wykształcenie;
 • umiejętności.

A co powinno znaleźć się w poszczególnych sekcjach? Zaraz wszystko Ci rozjaśnię.

Dane osobowe — czyli personal data

Podobnie jak w przypadku CV, także resume rozpoczynasz od podania swoich danych osobowych. Jednak musisz uważać, żeby nie napisać za dużo informacji.

W tej sekcji napisz wyłącznie:

 • imię i nazwisko,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

Wszystkie pozostałe informacje dotyczące wieku, narodowości, stanu cywilnego w przypadku resume są zupełnie niepotrzebne. W końcu takie dane nie powinny być brane pod uwagę przez pracodawcę w przypadku rekrutacji — uwzględnienie takich informacji podczas wyłaniania kandydata mogłoby nosić znamiona dyskryminacji.

To samo tyczy się zdjęcia — nie dodawaj swojej fotografii do resume. To jak wyglądasz nie powinno być w ogóle uwzględniane podczas rekrutacji.

Cel zawodowy — czyli resume objective lub profile

Na górze resume — ale pod danymi osobowymi — umieść krótkie podsumowanie kandydata. Niech będą to 2-3 zdania, którymi zareklamujesz swoje najważniejsze kompetencje.

Spróbuj odpowiedzieć na pytania:

 • Co jest w Tobie szczególnego?
 • Dlaczego warto postawić właśnie na Ciebie?
 • Jak Twoja dotychczasowa kariera może ułatwić Ci wykonywanie obowiązków?

Jednocześnie zadbaj o to, aby się za bardzo nie rozpisywać. Pamiętaj, że podsumowanie zawodowe powinno być zachętą do przejrzenia dalszych części Twojego resume. Nie może zająć rekruterowi “całych 6 sekund”… 😄

Doświadczenie — czyli work experience

Informacje na temat doświadczenia zawodowego stanowią najważniejszy element resume. Umieść tutaj informacje o swoich dotychczasowych miejscach pracy, stosując odwróconą chronologię (najświeższe informacje umieszczaj najwyżej). Oprócz wskazania terminów zatrudnienia, nazwy firmy oraz stanowiska, napisz o swoich kluczowych obowiązkach.

Zadbaj, aby prezentowane informacje były jasne, skondensowane i czytelne. Pamiętaj, że to właśnie analizie tej sekcji rekruter poświęci najwięcej uwagi.

Wykształcenie — czyli education

Choć informacje dotyczące wykształcenia nie stanowią najważniejszej części resume, to absolutnie nie możesz pominąć tej sekcji. Pamiętaj jednak, żeby za bardzo się na niej nie skupiać. Wystarczy informacja dotycząca ostatniego etapu edukacji oraz uzyskanego tytułu.

W resume nie zamieszczaj szczegółów dotyczących pracy dyplomowej — chyba, że jej temat jest np. bezpośrednio związany z zajmowanym stanowiskiem.

Umiejętności — czyli skills

W Twoim resume sekcja dotycząca umiejętności może być naprawdę kluczowa. Jeżeli rekruter będzie miał problem ze znalezieniem najważniejszych informacji dotyczących Twoich kwalifikacji w dziale Doświadczenie, powinien znaleźć je właśnie w sekcji poświęconej umiejętnościom. W związku z tym napisz o wszystkich swoich kompetencjach, które mogą być przydatne na danym stanowisku pracy.

Możesz dokonać podziału na umiejętności miękkie (czyli np. te dotyczące umiejętności zarządzania czasem lub pracy z ludźmi) oraz twarde (czyli np. zaawansowana obsługa arkuszy kalkulacyjnych lub znajomość języka obcego).

(Video) Jakie CV napisać na etapie przebranżowienia? Odcinek 41

Resume — co z pozostałymi sekcjami?

I to w zasadzie wyczerpuje informacje dotyczące danych, jakie powinny znaleźć się w Twoim resume.

Resume — co to jest? Jak je napisać? Czym różni się resume od CV? (4)

W związku z tym możesz zapomnieć np. o informowaniu o swoich zainteresowaniach. Amerykański lub kanadyjski rekruter zdecydowanie nie będzie szukał tego typu informacji w przekazywanych przez Ciebie dokumentach. W związku z tym zamieść takie informacje tylko i wyłącznie wtedy, gdy po uzupełnieniu całego resume zostało Ci jeszcze sporo miejsca.

W przypadku rekrutacji do pracy poza Europą nie musisz zamieszczać informacji dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych — w związku z tym nie próbuj nawet tłumaczyć formułki z Twojego starego CV. Pamiętaj jednak, że jeżeli w ogłoszeniu znajdzie się wymóg zawarcia określonej klauzuli — skopiuj ją i umieść w swoim resume.

Jeżeli uważasz, że powyżej opisane sekcje nie wystarczają Ci do zaprezentowania Twojego profilu kandydata możesz pokusić się o dodanie jeszcze np.:

 • sekcji języków obcychlanguages — jeżeli możesz pochwalić się znajomością wielu języków obcych i w związku z tym sądzisz, że warto wyodrębnić osobną sekcję;
 • sekcji szkoleń i certyfikatówcourses and certifications — jeżeli stawiasz na ustawiczne dokształcanie się i tego typu kursy stanowią istotną część Twoich kompetencji;
 • referencjireferences — jeżeli pracodawca wymaga od Ciebie kontaktu do poprzednich pracodawców w celu zweryfikowania prawdziwości informacji zawartych w Twoim życiorysie.

Jak przygotować resume? Dobre praktyki

Zabierasz się za przygotowanie swojego pierwszego resume? Jeżeli potrzebujesz wskazówek, to służę pomocą! 😄

Domyślam się, że przygotowywałaś lub przygotowywałeś już kiedyś CV. Czy pisanie resume wygląda podobnie?

I tak, i nie. Zaraz przedstawię Ci kilka wskazówek.

Pisząc resume:

 • Personalizuj informacje pod konkretne ogłoszenie o pracę
  Skupiaj się na takich umiejętnościach i kwalifikacjach, których faktycznie poszukuje pracodawca.
 • Zadbaj o estetyczną stronę swojego dokumentu
  Stosuj czytelne fonty, zachowaj konsekwencję w ostylowaniu dokumentu oraz pamiętaj o marginesach i o wyodrębnieniu nagłówków.
 • Zacznij od najważniejszych informacji
  Zadbaj, by podsumowanie zawodowe i pierwsze informacje w sekcji dotyczącej doświadczenia zachęciły rekrutera do pochylenia się nad Twoją kandydaturę.
 • Stosuj pogrubienia słów-kluczy
  Ułatwi to rekruterowi nawigację po Twoim resume.
 • Daj je komuś do sprawdzenia
  Przygotowując dokument aplikacyjny w języku obcym, koniecznie poproś kogoś, o perfekcyjnej znajomości tego języka, o jego przeczytanie, co pozwoli na wyłapanie nawet drobnych błędów.

Widzisz już, że resume to jednak coś innego niż CV. Liczę na to, że dzięki zapoznaniu się ze wskazówkami z tego artykułu, uda Ci się napisać resume, które przyciągnie uwagę rekrutera. 😄

Zanim skończymy, przygotowałam jeszcze dla Ciebie sekcję Najczęściej Zadawanych Pytań.

Resume — FAQ

📌 Co to jest resume?

(Video) Jak napisać CV w copywriterskim stylu? Odcinek 42

Resume to forma życiorysu zawodowego, która jest znacznie bardziej skondensowana niż w przypadku klasycznego CV. Skupia się na przedstawieniu wyłącznie najważniejszych informacji — i umieszczeniu ich na zaledwie jednej stronie A4. Ten rodzaj życiorysu zawodowego jest popularny np. w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.

📌 Co znaczy resume?

Resume znaczy skrót lub streszczenie — czyli krótkie podsumowanie Twojego życiorysu zawodowego.

📌 Jak napisać resume?

Aby napisać resume należy dokonać selekcji informacji, które chcesz przedstawić rekruterowi. Pisz tylko o tym, co może być przydatne dla rekrutera. Napisz życiorys w oparciu o konkretne ogłoszenie o pracę i nie bój się stosować słów-kluczy zaczerpniętych wprost z treści oferty.

Podsumowanie

Choć resume i CV odnoszą się do życiorysu zawodowego, to jednak służą one do przedstawienia takich informacji w odmiennych formach. Resume to krótkie podsumowanie, streszczenie przedstawiające najbardziej istotne, wyróżniające Cię kwalifikacje potrzebne na danym stanowisku.

Na pewno nie jest to Curriculum Vitae, które służy do przedstawienia pełnej drogi życia — czyli wyczerpujących informacji dotyczących kariery zawodowej, wykształcenia, zainteresowań i hobby.

Jednak to nie od Ciebie zależy, którą formę życiorysu zawodowego wybierzesz. Wybór ten jest uzależniony od tego, w jakim kraju szukasz pracy. 😄

W Polsce resume byłoby uznane za niekompletne, natomiast np. w Stanach Zjednoczonych CV byłoby zbyt szczegółowe i pewnie nie ułatwiłoby Ci znalezienia pracy.

Powiedz — która forma prezentowania informacji o karierze zawodowej wydaje się dla Ciebie bardziej atrakcyjna? 😄

Chcesz stworzyć resume z prawdziwego zdarzenia? Skorzystaj z naszego Kreatora i zaskocz swojego pracodawcę: Kreator CV dla każdego!

Gratulacje! Dotarłeś do końca!

(Video) Jak napisać CV?

To nie powód, aby się rozstawać. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz skorzystać z naszego Kreatora CV, za pomocą którego przygotujesz perfekcyjne CV!

STWÓRZ CV TERAZ

FAQs

Czy resume to to samo co CV? ›

Resume / CV w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie. Kanada i USA to jedyne dwa kraje, w których CV i resume oznaczają dwa różne dokumenty. CV tłumaczy się tam jako życiorys naukowy, a resume odnosi się do życiorysu zawodowego.

Jak wygląda resume? ›

Resume to forma życiorysu zawodowego, która jest znacznie bardziej skondensowana niż w przypadku klasycznego CV. Skupia się na przedstawieniu wyłącznie najważniejszych informacji — i umieszczeniu ich na zaledwie jednej stronie A4. Ten rodzaj życiorysu zawodowego jest popularny np. w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.

Co to znaczy CV? ›

Skrót CV pochodzi od łacińskich słów curriculum vitae, które w wolnym tłumaczeniu oznaczają „przebieg życia”. Często zamiennie używa się skrótu CV lub pełnej nazwy „curriculum vitae” dla oznaczenia tego samego dokumentu – życiorysu zawodowego. Najprościej można powiedzieć, że CV to życiorys.

Jaki dać tytul CV? ›

Im dokładniejszą docelową nazwę poziomu, specjalizacji stanowiska i branży podamy w nagłówku – tym lepiej. Taki nagłówek ma swoja specjalistyczną nazwę – zdanie pozycjonujące. Jako nagłówek możemy podać też nazwę wykonywanego zawodu czy specjalizacji kandydata. Najlepiej wraz z branżą.

Co napisać we wstępie do CV? ›

Dobrze napisany wstęp powinien mówić w kilku słowach o Twoim dotychczasowym doświadczeniu, a także oczekiwaniach i planach związanych z dalszym rozwojem zawodowym. Zaznacz co jest Twoją najmocniejszą stroną oraz na jakim stanowisku najlepiej wykorzystasz swoje umiejętności i doświadczenie.

Jak się pisze siwi? ›

Życiorys powinien być podzielony kilka części: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy, umiejętności oraz zainteresowania. Nagłówki każdej z nich powinny być pogrubione, pisane większą czcionką, czasem wyróżnione za pomocą elementów graficznych.

Jak powinien wyglądać cover letter? ›

Cover letter, tak jak każdy list motywacyjny, powinien przekonać pracodawcę do tego, aby to właśnie Tobie dał szansę jako przyszłemu pracownikowi. Powinien być między innymi zwięzły i zawierać konkretne informacje, takie jak doświadczenie zawodowe czy posiadane konkretnych umiejętności i kwalifikacji.

Jak opisać siebie w CV przykłady? ›

Podaj nazwę swojego stanowiska, wskaż kilka swoich obowiązków i kluczowych kompetencji. Następnie wymień przynajmniej jedno swoje osiągnięcie zawodowe i wskaż korzyści, jakie przyniesiesz nowemu pracodawcy. Na końcu możesz nawiązać do swoich planów zawodowych i zainteresowań z CV.

Jak napisać CV gdy nie ma się doświadczenia? ›

Oczywiście jeśli jesteś uczniem lub studentem bez żadnego doświadczenia zawodowego, pracodawca na pewno zwróci uwagę na Twoje wykształcenie w CV. Nie musisz się jednak zbytnio rozpisywać, wystarczy podanie najważniejszych informacji — lat nauki, nazwy uczelni, wydziału i kierunku oraz uzyskanego tytułu naukowego.

Co należy dołączyć do CV? ›

Zacznij od listu motywacyjnego, później dołącz CV, a na końcu referencje i certyfikaty. Kolejność wszelkich dodatkowych dyplomów i zaświadczeń powinna odpowiadać kolejności informacji o kwalifikacjach w CV. Optymalna kolejność certyfikatów będzie zatem, tak jak w życiorysie, antychronologiczna.

Jakie są rodzaje CV? ›

W artykule przedstawimy trzy rodzaje CV: CV chronologiczne, CV funkcjonalne i CV mieszane. Podpowiemy też, na który typ CV powinieneś się zdecydować, żeby wypaść korzystnie w oczach rekrutera — nawet jeśli masz luki w zatrudnieniu lub często zmieniałeś pracę.

Na co patrzą pracodawcy w CV? ›

Według przeprowadzonego przez portal badania najważniejsze informacje, na jakie patrzą pracodawcy oceniając CV kandydata, to imię i nazwisko, obecne stanowisko lub firma, poprzednie stanowisko lub firma, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz edukacja.

Jak napisać swoje pierwsze CV bez doświadczenia? ›

Jeśli piszesz CV bez doświadczenia zawodowego, staraj się uwypuklić umiejętności. Wypunktuj swoje mocne strony oraz kompetencje zdobyte np. podczas stażu czy wolontariatu. Następnie porównaj je z wymaganiami z ogłoszenia o pracę i na początku umieść te, które są zgodne.

Jak zrobić bardzo dobre CV? ›

Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe, dlatego skracaj te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. Jednocześnie nie staraj się zmieścić wszystkiego na jednej stronie – jeśli masz więcej doświadczenia, nikt nie będzie się dziwił, jeśli Twoje CV będzie miało 2 lub 3 strony.

Czego nie powinno się pisać w CV? ›

15 rzeczy, których zdecydowanie nie warto zamieszczać w CV
 1. Zbyt długie akapity, bez wyróżników. ...
 2. Twoje oczekiwania w stosunku do pracy. ...
 3. Opis obowiązków w nowej pracy. ...
 4. Pisanie o zadaniach, które wykonywałeś w poprzedniej pracy. ...
 5. Zdania zaczynające się od zaimków osobowych. ...
 6. Nieistotne zdarzenia z przeszłości.

Czy można wysłać CV bez oferty pracy? ›

Zdecydowanie warto wysłać CV i list motywacyjny nawet bez ogłoszenia. Ma to sens z kilku powodów, mianowicie: Twoje CV trafi do bazy CV pracodawcy w której znajdują się historyczne oraz spontaniczne aplikacje takie jak twoja. Bardzo często rekruterzy przeglądają taką bazę przy otwieraniu nowej rekrutacji.

Czy CV musi być ze zdjęciem? ›

Zdjęcie do CV nie jest konieczne. Nie musisz go umieszczać w swoich dokumentach aplikacyjnych. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj, że powinno być ono starannie wybrane.

Co się pisze na końcu CV? ›

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Jak opowiedzieć o sobie w kilku zdaniach? ›

1. Jak powiedzieć kilka słów o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?
 1. Nie streszczaj swojego CV. ...
 2. Powiedz, czym się zajmujesz i jak Twoje umiejętności pomogą pracodawcy. ...
 3. Podkreślaj swoją pasję i zaangażowanie. ...
 4. Bądź pewny siebie, ale bez przesady. ...
 5. Pochwal się swoimi osiągnięciami. ...
 6. Nie mów zbyt mało lub zbyt dużo.
May 12, 2022

Jak powinno wygladac prawidłowe CV? ›

Co powinno znaleźć się w CV? CV powinno zawierać 4 podstawowe sekcje: podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności i wykształcenie. Warto również krótko opisać swoje zainteresowania w CV. Nie zapomnij też umieścić w CV kursów i szkoleń, jeśli brałeś w nich udział i możesz pochwalić się odpowiednim certyfikatem.

Jak napisać CV do pracy gotowy wzor za darmo? ›

W kreatorze CV LiveCareer możesz pobrać gotowy wzór CV do wypełnienia w dwóch formatach — jako DOC, jeśli chcesz edytować swoje gotowe CV w Word, i wzór CV w PDF, jeśli chcesz mieć od razu gotowy życiorys do wysłania rekruterowi. W kreatorze znajdziesz ponad 20 pustych CV do wypełnienia za darmo.

Co napisac w CV żeby zostalo przeczytane? ›

Zaczynamy od punktów najbardziej aktualnych i cofamy się w czasie. W przypadku doświadczenia zawodowego również zaczynamy od tego zajęcia, które jest najbardziej aktualne. Oprócz nazwy firmy i stanowiska powinniśmy zawrzeć tutaj nasze najważniejsze obowiązki czy sukcesy. Pamiętajmy, by pisać krótko i konkretnie.

Jak zaczac cover letter? ›

Treść listu możesz zacząć od przyjaznego Dear, Hello albo — w zależności od płci i stanu cywilnego adresata — Mr., Mrs., Ms. lub Miss. W cover letter nie używaj przestarzałych zwrotów Dear Sir/Madam oraz To Whom it May Concern.

Jak napisac motivation letter? ›

Motivation letter — rozwinięcie
 1. uzasadnić, dlaczego uważasz, że świetnie nadajesz się na dane stanowisko lub — jeśli aplikujesz na studia licencjackie / magisterskie — co motywuje Cię do dalszej nauki na danym wydziale.
 2. wyjaśnić, czego chciałbyś się nauczyć lub jakie umiejętności rozwinąć w miejscu, do którego aplikujesz.
Jan 3, 2023

Jak napisac CV bez zdjęcia? ›

Zdecydowanie najbardziej profesjonalne i pożądane przez pracodawców jest CV w formacie PDF. Dlaczego? Ponieważ taki dokument rekruter bez problemu wyświetli niemal na każdym urządzeniu. Dodatkowo format PDF daje Ci niemal 100-procentową pewność, że pracodawca zobaczy dokument w takiej formie, w jakiej go wysłałeś.

Czy data urodzenia musi być w CV? ›

Nie masz obowiązku wpisywania daty urodzenia do CV, jednak pracodawca ma prawo o nią dopytać. Wówczas, jeśli nie chcesz odpaść z rekrutacji, podaj swój wiek pracodawcy. UWAGA: Data urodzenia jest jedną z danych personalnych, które zajmują cenne miejsce w Twoim CV.

Jak zacząć CV? ›

Na samym początku CV umieść swoje podsumowanie zawodowe. Jest to szczegół, który z pewnością przyciągnie uwagę pracodawcy. W naszym kraju nie jest ono jeszcze powszechnie stosowane. Dlatego umieszczając profil zawodowy na samym początku CV, zwrócisz na siebie uwagę.

Czy w CV trzeba wpisać wszystkie miejsca pracy? ›

Nie masz obowiązku wymieniania krótko wykonywanych funkcji. Jeśli na ostatnim stanowisku pracowałeś krócej, niż byś chciał, nie musisz go podawać w CV, szczególnie jeśli praca w ostatniej firmie trwała zaledwie kilka miesięcy.

Gdzie można zostawić swoje CV? ›

4 strony www, na których warto umieścić swoje CV
 1. Eures. Eures to nie tylko portal z ogłoszeniami o pracy. To także sieć doradców, którzy najczęściej pracują przy Wojewódzkich Urzędach Pracy. ...
 2. GoldenLine.pl. To najpopularniejszy w Polsce portal społecznościowy o charakterze karierowo-biznesowym. ...
 3. Linkedin.com.
Jun 21, 2015

Ile stron ma mieć CV? ›

Dobre CV powinno mieć maksymalnie dwie strony. W przypadku osób z niedużym doświadczeniem zawodowym jedna strona CV jest zupełnie wystarczająca. Jeśli umiesz udowodnić, że jesteś świetnym kandydatem do pracy na jednej stronie — zrób to. CV dłuższe niż dwie strony jest zarezerwowane tylko dla niektórych branż.

Jak opisać siebie w 5 zdaniach? ›

Opis własnej osoby.

Mam dwanaście lat i jak na swój wiek jestem wysoką, szczupłą dziewczynką. Posiadam piwne oczy, które kontrastują z jasną karnacją i blond włosami. Mieszkam w mieście w domu jednorodzinnym i mimo, że nie mam rodzeństwa, towarzystwa często dotrzymuje mi mój pies.

Jak napisać krótki opis o sobie? ›

Jestem też cierpliwa, szczera i tolerancyjna. Staram się nie zawieść nikogo, tak by ktoś mógł zawsze na mnie liczyć. Jestem komunikatywną osobą, lubię rozmawiać z ludźmi na różne tematy. Mam kilku sprawdzonych przyjaciół i wielu znajomych, jestem lubiana, chętnie zawieram nowe znajomości i przyjaźnie.

Jak napisać w CV że szybko się uczę? ›

Znajdź w swoim doświadczeniu sytuację, w której faktycznie czegoś się nauczyłeś w szybkim tempie i opowiedz ją w kontekście informowania o swoim doświadczeniu (np. „Faktycznie nie mam doświadczenia z obsługą kasy fiskalnej, ale pamiętam, jak zaczynałem pracę w restauracji X, gdzie pracowaliśmy na specjalnym programie.

Co napisac w CV bez wykształcenia? ›

Chcesz napisać CV bez doświadczenia i wykształcenia jednocześnie? W sekcji z doświadczeniem w CV możesz opisać wolontariaty, staż lub praktyki (również praktyki studenckie). W tym miejscu możesz też opisać pracę sezonową lub inną pracę w trakcie wakacji.

O co pytac gdy dzwonię w sprawie pracy? ›

– Możemy zapytać o cele firmy, o to, jak pracodawca widzi rozwój na danym stanowisku, dopytać bardziej szczegółowo o zakres obowiązków, strukturę w firmie oraz w zespole, możliwości rozwoju czy uczenia się od najlepszych, czyli tzw. mentoring – proponuje ekspertka.

Jak urozmaicić swoje CV? ›

Ikonki do CV, infografiki, oś czasu – przedstawianie treści w formie obrazków i schematów ułatwia wyszukiwanie istotnych informacji, takich jak np. dane kontaktowe, kwalifikacje itd. Rysunki mogą sprawić, że dokument będzie wyglądać atrakcyjniej.

W jaki dzień tygodnia najlepiej wysyłać CV? ›

poszukujących pracę otrzymuje odpowiedź na CV wysłane tego dnia. Zdaniem analityka Bright.com, Jacoba Bollingera, poniedziałek jest dobrym dniem, bo to początek tygodnia, a rekruter jest wtedy bardziej wypoczęty i... pracowity – czyta więc więcej przesłanych do niego aplikacji.

Czy CV może być napisane odręcznie? ›

Możesz napisać życiorys, nie używając edytora tekstu, również wtedy, gdy taki wymóg nie wynika z ogłoszenia. W ten sposób wyróżnisz się i zostaniesz zapamiętany. Choć forma ma znaczenie, najistotniejsza jest jednak treść dokumentu.

Co oprócz CV do pracy? ›

Sprawdź, co warto mieć w zanadrzu.
 • CV, czyli Curriculum Vitae. To podstawowy dokument, który jest opisem Twojej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. ...
 • List motywacyjny. Ważny dokument, który wskazuje istotne kwestie, które nie zostały umieszczone w CV. ...
 • Portfolio w CV. ...
 • Referencje podczas rekrutacji. ...
 • Potwierdzenia kwalifikacji.

Z jakich elementów składa się CV? ›

5 informacji, które muszą znaleźć się w CV
 1. Niezbędne dane. Danymi, które są obowiązkowe w aplikacji, jest imię i nazwisko oraz dane kontaktowe – numer telefonu oraz adres e-mail. ...
 2. Wykształcenie. ...
 3. Doświadczenie zawodowe. ...
 4. Znajomość języków obcych. ...
 5. Certyfikaty, uprawnienia zawodowe.

Jak napisać CV funkcjonalne? ›

Najważniejszą część CV funkcjonalnego stanowią umiejętności i sukcesy.
 1. dane osobowe,
 2. cele zawodowe,
 3. doświadczenie (przebieg zatrudnienia),
 4. wykształcenie,
 5. dodatkowe umiejętności i kwalifikacje,
 6. zainteresowania.
Dec 21, 2017

Jak sformatować CV? ›

Użyj w CV czcionki wielkości 11 lub 12pt. Zadbaj o to, by odpowiednio wyróżnić nagłówek oraz dane osobowe w CV. Podziel swój dokument na sekcje główne: podsumowanie zawodowe, doświadczenie w CV, edukacja w CV, umiejętności w CV. Używaj punktorów, opisując umiejętności i doświadczenie.

Jak napisać CV w języku angielskim? ›

Opisz krótko każdą byłą i aktualną pracę w języku angielskim i wymień swoje obowiązki. Upewnij się, że aspekty, na które zwracasz uwagę, mają znaczenie w kontekście pracy, o którą się ubiegasz. Wyobraź sobie na przykład, że masz doświadczenie w pracy w hotelu, ale teraz starasz się o pracę w biurze.

Jak napisac cover letter po angielsku? ›

List motywacyjny w języku angielskim to inaczej cover letter. Taki dokument pozwala ci zaprezentować się jako idealny kandydat na dane stanowisko.
...
W piśmie powinny znaleźć się takie elementy, jak:
 1. nagłówek;
 2. wstęp;
 3. rozwinięcie;
 4. zakończenie;
 5. prośba o informację zwrotną;
 6. podpis kandydata.
Jan 26, 2021

Videos

1. #zapytajuźródła #6 - rodzaje cv
(Asia Zioło)
2. Skuteczne CV, czyli jakie? Odcinek 40
(Scenariusze Kariery)
3. Jak napisać dobry raport projektu?
(Zarządzanie Projektami PL)
4. Jak przygotować CV? Skuteczne porady i wskazówki. Webinar z Kingą Makowską
(OLX dla biznesu)
5. 🎯Jak skutecznie SZUKAĆ PRACY w Kanadzie i napisać ekstra CV czyli KANADYJSKIE RESUME [wskazówki+Q&A]
(Joanna on the west coast)
6. Jak napisać CV które pomoże Ci znaleźć pracę w IT. Rekruter IT opowiada
(Jak zacząć programować?)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Barbera Armstrong

Last Updated: 03/28/2023

Views: 6104

Rating: 4.9 / 5 (79 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Barbera Armstrong

Birthday: 1992-09-12

Address: Suite 993 99852 Daugherty Causeway, Ritchiehaven, VT 49630

Phone: +5026838435397

Job: National Engineer

Hobby: Listening to music, Board games, Photography, Ice skating, LARPing, Kite flying, Rugby

Introduction: My name is Barbera Armstrong, I am a lovely, delightful, cooperative, funny, enchanting, vivacious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.